A környezetbarát vagy zöld beszerzés nemzetközileg elfogadott definíció szerint azt jelenti, hogy minden beszerzésekkel, szerződéskötésekkel kapcsolatos döntés, az ár és a minőség mellett, környezetvédelmi kritériumok figyelembe vételével születik. Ez nem csak közvetlenül segíti elő a környezet védelmét, hanem erős keresletet indukál a környezetbarát termékek és szolgáltatások piacán, ami lépéskényszerbe hozza a gyártókat és szolgáltatókat illetve példát mutat a háztartásoknak is.
Az OECD országokban becslések szerint a közszféra termék és szolgáltatás "fogyasztása" a GDP 10-15%-t teszi ki, ami 1998-ban kb. 2000-2500 milliárd USD-t jelentett. Hazánkban ez az érték 10-11% között mozog. A KSH adatai alapján ennek az ún. közösségi fogyasztásnak az értéke hazánkban 2000-ben 1316,4 milliárd Ft volt.
Ebből adódóan a közszféra egészében megvalósított zöld beszerzés:
Mindezt felismerve az OECD Tanácsa ajánlásában fogalmazta meg a környezetbarát beszerzés fontosságát és az Európai Unió is többször hangsúlyozta már e környezetgazdálkodási eszköz fontosságát. Az EU legutóbb a Bizottságnak az Integrált Termékpolitikáról (IPP) 2003 júniusában kiadott kommunikációjában foglalkozott részletesen a környezetbarát beszerzéssel. Ebben többek között az egész Unióra kiterjedő felmérés megvalósítását, kézikönyv és honlap elkészítését valamint 2006-ra környezetbarát beszerzési akcióprogram kidolgozását vázolja fel a Bizottság. Ehhez kapcsolódóan a Bizottság arra biztatja a tagállamokat, hogy készítsék el saját akcióprogramjukat, amelyek három évre szólnának, konkrét, ambíciózus célokat és azok megvalósulását mérő eszközöket és módszereket tartalmaznának.
Hazánkban a Nemzeti Környezetvédelmi Program 2003-2008 szintén kiemeli a környezetbarát beszerzés fontosságát.
Mindezek ismeretében az érintett civil szervezetek örömmel értesültek arról, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kormányhatározatot készített elő a közintézmények környezettudatos működésének és környezettudatos beszerzési gyakorlatának az előmozdítására. Az OT Környezetbarát beszerzés szekciójának résztvevői megegyeztek, hogy a tervezetet a megadott április 5-ei határidőig közösen véleményezik.
A szekció emellett az alábbi állásfoglalás elfogadását kéri az OT-től:
A kormányhatározat módosítások utáni elfogadása mellett javasoljuk az OECD és az Európai Unió ajánlásainak megfelelően az alábbiakat: